KGW „Makowe Panienki” z Kietlina reprezentowało Gminę Radomsko na Dożynkach Województwa Łódzkiego w Spale. Panie brały udział w konkursie na najpiękniejszy wieniec dożynkowy.

Panie w kolorowych strojach i wieniec dożynkowy Wieniec dożynkowy

Podczas tegorocznych dożynek wojewódzkich w Spale, Koła Gospodyń Wiejskich z całego regionu łódzkiego przygotowały 24 zachwycające wieńce, które przyozdobiły ołtarz podczas mszy polowej. Wśród nich był wieniec przygotowany przez KGW „Makowe Panienki” z Kietlina.

- To, że nasze zgłoszenie do konkursu na Najpiękniejszy Wieniec Dożynkowy przeszło pozytywną weryfikację już było dla nas ogromnym wyróżnieniem. Burza myśli, jak wieniec ma wyglądać, wyplatanie go, ogółem przygotowania do tak prestiżowego wydarzenia, jakim są wojewódzkie dożynki, to ogromne doświadczenie dla naszego KGW – zauważa Bożena Dobrzańska, prezes KGW „Makowe Panienki”.

Barwny korowód dożynkowy Kobiety w ludowych i codziennych strojach. Widoczna tablica z napisem: Powiat Radomszczański, Gmina Radomsko, Kietlin, KGW "Makowe Panienki"

Tradycyjnie wszystkie wieńce wzięły udział w konkursie na najpiękniejszy wieniec dożynkowy. Oceniała je komisja, w składzie której byli m.in. Monika Matusiewicz, dyrektor Gminnego Centrum Kultury w Inowłodzu, Andrzej Białkowski z Łódzkiego Domu Kultury i Monika Malinowska-Olszowy, radna Sejmiku Województwa Łódzkiego. Pod uwagę brana była zgodność kompozycji, formy i materiałów  z tradycją oraz prezentacja wieńca.

- Pewnie, że po cichu liczyłyśmy na jakąś nagrodę. Cóż, tym razem się nie udało. Przetarłyśmy jednak szlaki i jak już powiedziałam zdobyłyśmy nowe doświadczenie, co dla nas jest bardzo ważne – przyznaje prezes Dobrzańska.

Kobiety i mężczyzna w ludowych strojach Kobiety w ludowych strojach i mężczyzna w kapeluszu

„Makowym Panienkom” w Spale towarzyszył m.in. przewodniczący Rady Gminy Radomsko, Wojciech Łuszczyński.

- Udział „Makowych Panienek” w Dożynkach Województwa Łódzkiego w Spale to doskonała forma promocji nie tylko dla KGW, ale i dla Gminy Radomsko – podsumowuje Wojciech Łuszczyński, przewodniczący Rady Gminy Radomsko.

fot: KGW "Makowe Panienki"