Udział w życiu publicznym
Jeszcze do jutra (środa, 12 marca) można wnosić uwagi do projektu Audytu Krajobrazowego Województwa Łódzkiego.
Już w najbliższą niedzielę, 11 maja 2025 roku, w Szczepocicach odbędzie się wyjątkowe wydarzenie – Charytatywny Kiermasz Ciast, którego celem jest wsparcie leczenia 2-letniego Huberta Iwańczaka.
PGE Dystrybucja prowadzi akcję informacyjną ,,Prąd jest niebezpieczny także na odległość”, skierowaną do rolników, pracowników polowych oraz pracowników budowlanych.
W związku z wyborami do Sejmu i Senatu RP, które odbędą się 15 października (niedziela) 2023r. informujemy Mieszkańców Gminy Radomsko o rozkładzie jazdy do poszczególnych okręgów wyborczych.
Agnieszka Zaremba z Płoszowa i Łukasz Moliński z Kietlina zostali przedstawicielami mieszkańców Gminy Radomsko w Radzie Powiatowej Izby Rolniczej.
Rolnicy tworzą samorząd, którego przedstawicielstwo stanowią izby rolnicze składające się z rad powiatowych, izb wojewódzkich i centralnej Krajowej Rady Izb Rolniczych. W niedzielę 24 września odbyły się wybory do wymienionych podmiotów.
W Gminie Radomsko o mandat w Radzie Powiatowej Izby Rolniczej ubiegało się trzech kandydatów. Mieszkańcy Gminy Radomsko biorący udział w niedzielnych wyborach zadecydowali, iż ich reprezentantami będą: Agnieszka Zaremba i Łukasz Moliński.
Na czym polega działanie Izb Rolniczych w Polsce?
Izby interweniują w odpowiednich instytucjach rządowych, gdy rolnicy zgłaszają taką potrzebę. Postulują nowe regulacje, kalkulują koszty produkcji, monitorują rynek, wystawiają opinie, szkolą. Lista aktywności jest znacznie dłuższa, a podstawą prawną funkcjonowania samorządu rolniczego w Polsce jest Ustawa z 14 grudnia 1995 r. o izbach rolniczych (Dz.U. 2022 poz. 183 t.j.), która weszła w życie z dniem 5 kwietnia 1996 r.