W piątkowe popołudnie Galeria Miejskiego Domu Kultury w Radomsku wypełniła się dźwiękami rozmów, szelestem kroków i przede wszystkim zapachem kawy, która, unosiła się w powietrzu i której można było się napić.  Wszystko za sprawą wernisażu wystawy Weroniki Zarębskiej pt. „(kawa) czarna, bez cukru”. Mieszkanka gminy Radomsko zaprosiła gości na swoistą podróż po Europie – kontynencie, który stał się jej inspiracją na przestrzeni ostatnich trzech lat.

Dwie kobiety - pierwsza z lewej Weronika Zarębska Obrazy Weroniki Zarębskiej

Zgromadzona publiczność była liczna – sala wypełniła się po brzegi, a ciepłe, życzliwe spojrzenia towarzyszyły każdemu słowu autorki, która nie kryła wzruszenia. To szczególny moment w życiu artystki, która czasie przygotowań i pracy mogła podzielić się swoimi doznaniami i wrażeniami z licznych podróży.

Tytuł wystawy, „(kawa) czarna, bez cukru”, doskonale oddaje ducha tych wojaży. Zarębska, przedstawiając swoje prace, zabiera nas w świat odwiedzonych miejsc, różnorodnych krajobrazów i chwil odpoczynku przy filiżance kawy. Dla autorki każda kawa, pita w różnych zakątkach Europy, była symbolem spotkań, rozmów oraz chwil refleksji.

- Prace nad przygotowaniem wystawy były niesamowicie intensywne. Chciałam utrzymać wszystko w podobnym stylu, w podobnych kolorach. Starałam się zrobić jak najwięcej prac w podobnym czasie, aby nie różniły się zbytnio od siebie, czyli jak wróciłam z wakacji w lipcu, od razu w lipcu przenosiłam swoje wspomnienia na papier – zauważa Weronika Zarębska.

Obrazy Weroniki Zarębskiej Grupa ludzi podczas oglądania obrazów Obraz Weroniki Zarębskiej Mężczyzna wręcza kobiecie kwiaty

Goście wernisażu mieli okazję nie tylko podziwiać prace, ale także porozmawiać z autorką, która chętnie dzieliła się swoimi przeżyciami i inspiracjami. W trakcie wieczoru wielokrotnie podkreślała, jak ważne było dla niej doświadczenie podróży – nie tylko tych fizycznych, ale także emocjonalnych i artystycznych.

Wernisaż zakończył się w serdecznej atmosferze, a goście, pełni wrażeń, z pewnością na długo zapamiętają tę wyjątkową wystawę. „(kawa) czarna, bez cukru” to nie tylko zapis wspomnień z podróży, ale także refleksja nad tym, jak różnorodność miejsc może wpływać na naszą wrażliwość i postrzeganie świata.

Wystawę Weroniki Zarębskiej można oglądać w Galerii Miejskiego Domu Kultury w Radomsku do końca września.

xxx

Weronika Zarębska ukończyła Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych im. Jacka Malczewskiego w Częstochowie (2023) specjalizując się w kierunku Formy Użytkowe: Wzornictwo – Jubilerstwo. Obecnie studiuje na Uniwersytecie Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie. W latach 2022-2023 stworzyła murale w pięciu szkołach na terenie miasta oraz gminy Radomsko. Każdy z nich został zaprojektowany i wykonany przez Weronikę. Dwukrotnie była odpowiedzialna za wykonanie scenografii podczas Ogólnopolskiego Harcerskiego Festiwalu Artystycznego „OPAL” w latach 2021, 2023.

Grupa osób podczas oglądania wystawy Obraz Obraz Obrazy Dwie kobiety stoją obok siebie Grupa osób - uczestnicy wystawy malarstwa Grupa osób podczas wystawy malarstwa Dwie kobiety i mężczyzna. Jedna z kobiet trzyma w dłoniach dwa bukiety róż Grupa osób podczas wystawy malarstwa Kobiety podczas oglądania wystawy