Łukasz Owczarek, uczeń klasy ósmej Publicznej Szkoły Podstawowej w Szczepocicach otrzymał w roku szkolnym 2023/2024 tytuł osobowości szkolnej.

Chłopiec trzyma w ręku dyplom Statuetka

Absolwent PSP w Szczepocicach zaszczytny tytuł odebrał podczas uroczystego zakończenia roku szkolnego.

Poniżej publikujemy treść laudacji.

„Kiedy dzieci są małe - daj im solidne korzenie.

Gdy są duże - podaruj im skrzydła.

Łukasz Owczarek
uzyskał w roku szkolnym 2023/2024
tytuł OSOBOWOŚCI SZKOLNEJ

dzięki zaletom swego charakteru, ambicji i sumiennemu wypełnianiu obowiązków uczniowskich. Reprezentuje wzorową postawę, rozwija swoje zainteresowania i uzdolnienia. Potrafi korzystać ze wszystkich dostępnych źródeł informacji i samodzielnie, systematycznie wzbogacać wiedzę. Bardzo często wykracza ona poza zakres materiału programowego,
co wynika z jego poszukiwań i przemyśleń. Łukasz oddaje się dwóm pasjom, które pomagają mu kształcić logiczne myślenie i kreatywność.
Pierwsza to gra w szachy - Łukasz zaszczepił ją w młodszych kolegach. To właśnie on, jako przewodniczący SU, był inicjatorem kącika szachowego, teraz należą do niego młodsi koledzy. Rozbudził w nich zamiłowanie do tej gry
i za jego przykładem inni odnoszą sukcesy. Druga pasja to kostka Rubika. W zasadzie -  kostki: megaminx, pyraminx, skewb, square i clock. Od dwóch lat trenuje ich układanie,
w tym jedną ręką oraz z zamkniętymi oczami. Dotychczas największym osiągnięciem Łukasza było wejście do rankingu stu najlepszych układaczy clocka w Europie.

Te zainteresowania uczą umiejętności przewidywania i planowania, skupienia oraz nieszablonowego myślenia, a to wszystko przekłada się na wysokie wyniki w nauce.

Łukasz co roku otrzymywał promocję z wyróżnieniem. Reprezentował szkołę w wielu konkursach na różnych szczeblach. Od klasy IV uczestniczył w Gminnych Konkursach
z Matematyki, w których zdobywał czołowe miejsca. Jako piątoklasista brał udział
w Wojewódzkich Konkursach Przedmiotowych z Matematyki i Historii, a także
w Ogólnopolskim Konkursie Orzeł Informatyczny, Orzeł Matematyczny. W klasie VI zdobył III miejsce w Powiatowym Konkursie Wiedzy o krajach anglo- i niemieckojęzycznych oraz frankofońskich. Z kolei w klasie VII zajął I miejsce w Międzyszkolnym Konkursie Matematycznym Łyk Matematyki, w którym zdobył maksymalną ilość punktów, będąc najmłodszym uczestnikiem konkursu. W tym samym roku szkolnym dostał się do II etapu Olimpiady Antysmogowej oraz Ogólnopolskiego Konkursu Matematyczno-Informatycznego Instalogik, a także zdobył II miejsce w Olimpiadzie Zdrowia PCK w etapie rejonowym.
 Jako ósmoklasista został finalistą Wojewódzkiego Konkursu Przedmiotowego z Matematyki oraz wywalczył VIII miejsce w etapie ogólnopolskim w XXXI Olimpiadzie Zdrowia PCK.

Łukasza cechuje niezależność. Wyróżnia go umiejętność logicznego i abstrakcyjnego rozumowania, duża zdolność obserwacji i wyciągania wniosków, różne zainteresowania
oraz ambicja. Ta ostatnia zmusza Łukasza do nieustannej pracy nad sobą i podejmowania nowych wyzwań.

Są dwie rzeczy, które powinniśmy dać swoim dzieciom: korzenie i skrzydła [Johann Wolfgang von Goethe] Korzenie to rodzina i szkoła, skrzydła z kolei, to potencjał dziecka

Łukaszu, czas rozwinąć skrzydła…”