Publiczna Szkoła Podstawowa im. Janusza Korczaka w Dziepółci jako jedna z 26 szkół z terenu Województwa Łódzkiego wzięła udział w zajęciach edukacyjnych „Włókiennicza przygoda” realizowanych w ramach projektu „Popularyzacja wiedzy włókienniczej jako sposób kształtowania postaw proekologicznych u dzieci”. Dzięki zajęciom uczniowie klasy III mogli dotknąć włókien bawełny na gałązce bawełnicy, surowego lnu wydobytego z łodygi czy kokonu jedwabnika. Próbowali także zerwać przędzę bawełnianą i poliestrową.

 

Pracownicy naukowi pokazują uczniom różne rodzaje materiałów włókienniczych  Dziewczynki i chłopcy podczas udziału w warsztatach ekologicznych

Zajęcia prowadzili pracownicy naukowi Sieci Badawczej Łukasiewicz - Łódzkiego Instytutu Technologicznego.

- Naszym celem było pokazanie dzieciom jak fascynujący jest świat materiałów włókienniczych. Uczniowie zapoznali się m.in. z różnorodnością odczuć dotykowych wywołanych przez tkaniny i dzianiny, mogli poczuć się detektywami i odróżnić tkaninę od dzianiny – mówi Joanna Lewandowska z Łódzkiego Instytutu Technologicznego.

Podczas zajęć uczniowie poznali także zasady prawidłowego użytkowania i odpowiedniej pielęgnacji produktów włókienniczych, czyli czyszczenia, prania, suszenia czy prasowania. Przekazana została im również wiedza na temat pozbywania się odzieży i tekstyliów domowych po zakończeniu ich użytkowania.

- Cieszę się bardzo, że w naszej szkole gościli pracownicy naukowi. Dla naszej szkoły to ogromne wyróżnienie. Dzięki wiedzy, którą w bardzo przystępny sposób przekazali naszym uczniom pracownicy naukowi, dziewczynki i chłopcy poszerzyli swoją wiedzę na temat tekstyliów i ich znaczenia dla środowiska – zauważa dyrektor PSP w Dziepółci, Anna Sobieraj.

Dwie dziewczynki podczas zajęć edukacyjnych. Dziewczynki poznają strukturę materiału Dwie kobiety pokazują uczniom różne rodzaje nici

W zajęciach zostały wykorzystane pomoce dydaktyczne opracowane i przygotowane przez zespół Centrum Gospodarki o Obiegu Zamkniętym w Sieci Badawczej Łukasiewicz – Łódzkim Instytucie Technologicznym. Pomoce te to przede wszystkim książka „Pan Niteczka i włókiennicza przygoda” zawierająca podstawową wiedzę dotyczącą włókiennictwa i ekologii do samodzielnego uzupełnienia próbkami materiałów włókienniczych. Każdy uczeń biorący udział w zajęciach otrzymał ją na własność.

Projekt, w którym udział wzięła PSP w Dziepółci został dofinansowany przez MEiN w ramach programu Społeczna Odpowiedzialność Nauki (projekt nr: SONP/SN/550722/2022). Organizatorem jest Sieć Badawcza Łukasiewicz – Łódzki Instytut Technologiczny.

Uczniowie podczas zajęć edukacyjnych. Pracownicy naukowi pokazują im materiały włókiennicze  Pracownicy naukowi pokazują uczniom różne materiały włókiennicze  Pracownicy naukowi pokazują uczniom różne rodzaje materiałów włókienniczych  Pracownicy naukowi pokazują uczniom różne rodzaje materiałów włókienniczych  Pracownicy naukowi pokazują dzieciom bawełnę na bawełnę na gałązce bawełnicyPracownicy naukowi pokazują dzieciom łodygi lnu Pracownik naukowy podczas pokazywania dzieciom różnych rodzajów materiałów włókienniczych