Publiczna Szkoła Podstawowa im. Janusza Korczaka w Dziepółci jako jedna z 26 szkół z terenu Województwa Łódzkiego wzięła udział w zajęciach edukacyjnych „Włókiennicza przygoda” realizowanych w ramach projektu „Popularyzacja wiedzy włókienniczej jako sposób kształtowania postaw proekologicznych u dzieci”. Dzięki zajęciom uczniowie klasy III mogli dotknąć włókien bawełny na gałązce bawełnicy, surowego lnu wydobytego z łodygi czy kokonu jedwabnika. Próbowali także zerwać przędzę bawełnianą i poliestrową.
Zajęcia prowadzili pracownicy naukowi Sieci Badawczej Łukasiewicz - Łódzkiego Instytutu Technologicznego.
- Naszym celem było pokazanie dzieciom jak fascynujący jest świat materiałów włókienniczych. Uczniowie zapoznali się m.in. z różnorodnością odczuć dotykowych wywołanych przez tkaniny i dzianiny, mogli poczuć się detektywami i odróżnić tkaninę od dzianiny – mówi Joanna Lewandowska z Łódzkiego Instytutu Technologicznego.
Podczas zajęć uczniowie poznali także zasady prawidłowego użytkowania i odpowiedniej pielęgnacji produktów włókienniczych, czyli czyszczenia, prania, suszenia czy prasowania. Przekazana została im również wiedza na temat pozbywania się odzieży i tekstyliów domowych po zakończeniu ich użytkowania.
- Cieszę się bardzo, że w naszej szkole gościli pracownicy naukowi. Dla naszej szkoły to ogromne wyróżnienie. Dzięki wiedzy, którą w bardzo przystępny sposób przekazali naszym uczniom pracownicy naukowi, dziewczynki i chłopcy poszerzyli swoją wiedzę na temat tekstyliów i ich znaczenia dla środowiska – zauważa dyrektor PSP w Dziepółci, Anna Sobieraj.
W zajęciach zostały wykorzystane pomoce dydaktyczne opracowane i przygotowane przez zespół Centrum Gospodarki o Obiegu Zamkniętym w Sieci Badawczej Łukasiewicz – Łódzkim Instytucie Technologicznym. Pomoce te to przede wszystkim książka „Pan Niteczka i włókiennicza przygoda” zawierająca podstawową wiedzę dotyczącą włókiennictwa i ekologii do samodzielnego uzupełnienia próbkami materiałów włókienniczych. Każdy uczeń biorący udział w zajęciach otrzymał ją na własność.
Projekt, w którym udział wzięła PSP w Dziepółci został dofinansowany przez MEiN w ramach programu Społeczna Odpowiedzialność Nauki (projekt nr: SONP/SN/550722/2022). Organizatorem jest Sieć Badawcza Łukasiewicz – Łódzki Instytut Technologiczny.