W centrum Strzałkowa są dwa stawy. Jeden z nich przeszedł renowację, dzięki której zyskał nie tylko na funkcjonalności, ale i na estetyce. Drugi obecnie jest odnawiany.

Staw, na środku którego widoczna jest budka dla ptaków Staw, na którym pływają nenufary

Pierwszy staw już cieszy oko

Prace naprawcze przy pierwszym stawie rozpoczęły się w listopadzie 2023 r. Ich finał nastąpił w pierwszych miesiącach tego roku. Dzięki nim staw został odmulony i oczyszczony. Wzmocniona została jego linia brzegowa. Zainstalowany został monitoring poziomu wody. Na uwagę zasługuje również to, iż w ramach inwestycji na stawie pojawiła się budka dla ptaków wodnych oraz pomost. Co ważne, budka dla ptaków została zamieszkana. Schronienie znalazły w niej kaczki.

Staw, po którym pływają kaczki Pomost na stawie

Koszt renowacji pierwszego stawu zamknął się kwotą 537 tys. zł. Środki na renowację zbiornika wodnego w całości pochodziły z budżetu Gminy Radomsko.

Drugi staw wkrótce będzie jak nowy

Prace mające na celu odnowę stawu znajdującego się w bliskim sąsiedztwie OSP Strzałków trwają od kilku tygodni.

- Odmulenie stawu - co trwa obecnie – wykonywane jest przy pomocy koparek gąsienicowych oraz spycharek. Odmulenie stawu pozwoli na uzyskanie głębokości zbiornika na poziomie około 1,1 – 1,5 metra. W dalszej kolejności roboty będą polegać na zabezpieczeniu brzegów zbiornika. Skarpy zostaną umocnione narzutem kamiennym, nastąpi również ich wyprofilowanie – wyjaśnia Robert Kucharski, kierownik Referatu Komunalnego i Zamówień Publicznych.

Ponadto zostanie zainstalowany monitoring poziomu wody, a teren wokół stawu zostanie uporządkowany.

Staw w trakcie renowacji Koparka podczas prac polegających na odnowie stawu Staw, skarpy i widoczny drobny kamień

Całkowity koszt renowacji drugiego stawu to 220 tys. zł. 150 tys. zł stanowi dotacja z Urzędu Marszałkowskiego w Łodzi – zadanie „Renowacja zbiornika wodnego w miejscowości Strzałków”. Pozostała kwota – 70 tys. zł – to wkład własny Gminy Radomsko.

Tabliczka z napisem: Projekt współfinansowany z budżetu Samorządu Województwa Łódzkiego