W sobotę 21 września w gminie Radomsko odbył się rajd rowerowy, który przyciągnął miłośników historii i aktywności na świeżym powietrzu. Uczestnicy mieli okazję zwiedzić malownicze okolice Strzałkowa i Dziepółci. Podziwiali zarówno piękne krajobrazy, jak i cenne zabytki architektury. Pogoda dopisała, co dodatkowo sprzyjało pozytywnej atmosferze wydarzenia. Organizatorem rajdu było KGW „Grzebień”.

Grupa osób z rowerami.  Osoby stoją w otoczeniu drzew  Grupa osób na rowerach. W tle widoczny dworek w Dziepółci

Trasa rajdu wiodła przez Strzałków i Dziepółć, a przewodnicy zadbali o to, aby jego uczestnicy poznali bogatą historię miejscowych zabytków. Jednym z pierwszych przystanków był kościół parafialny w Strzałkowie, który, będąc jedną z perełek architektonicznych regionu, przyciąga turystów zainteresowanych sztuką sakralną. Następnie uczestnicy mieli możliwość zwiedzenia Zespołu Parkowo-Pałacowego w Strzałkowie, który zachwycał swoją elegancją i historią. Obiekt należał do Henryka Siemiradzkiego.

Grupa osób przed budynkiem Grupa osób stoi w otoczeniu zieleni

W bibliotece w Strzałkowie czekała na nich wyjątkowa niespodzianka – wykład na temat życia i twórczości Henryka Siemiradzkiego, wybitnego polskiego malarza. Biografia artysty została zaprezentowana w sposób interesujący i przyciągnęła uwagę wszystkich uczestników. Kolejnym punktem programu był dwór i kościół w Dziepółci. Te miejsca, mimo upływu lat, zachowały swój urok i pełnią ważną rolę w dziedzictwie kulturowym regionu. Podczas zwiedzania można było dowiedzieć się wielu ciekawostek o historii tych budowli, ich właścicielach oraz zmianach, jakie zaszły na przestrzeni wieków.

Grupa osób podczas wykładu w bibliotece Grupa osób z rowerami stoi przed kościołem w Dziepółci

Rajd rowerowy śladami zabytków gminy Radomsko okazał się nie tylko doskonałą formą rekreacji, ale także ciekawą lekcją historii. Dzięki połączeniu ruchu na świeżym powietrzu z wartościowymi informacjami o miejscowych zabytkach, wydarzenie to na długo pozostanie w pamięci uczestników.

Zadanie zostało dofinansowane z budżetu Gminy Radomsko.