Dziepółć – miejscowość w gminie Radomsko – może poszczycić się wyjątkową postacią w świecie literatury. To właśnie stąd pochodzi Liliana Rydzyńska – poetka i pisarka tworząca na emigracji, której głos rozbrzmiewał na kartach anglojęzycznych tomików, a jednocześnie nigdy nie stracił melodii rodzinnych stron.
Fot. H. Gołąbiewski. Ze zbiorów portalu Puls Polonii.
Dzieciństwo i wczesna młodość Liliany Rydzyńskiej były mocno zakorzenione w Dziepółci. Uczęszczała do miejscowej szkoły podstawowej, w której kierownikiem i nauczycielem był jej ojciec, Józef Jędrzejczyk – człowiek głęboko zaangażowany w życie lokalnej społeczności. Był również prezesem Ochotniczej Straży Pożarnej i przez blisko dwie dekady opiekował się budynkiem kościoła ewangelicko-augsburskiego. Matka poetki była polonistką – to właśnie z domu wyniosła wrażliwość na słowo, kulturę i język.
Liliana Rydzyńska tworzyła już na emigracji, głównie w Australii, gdzie mieszkała i wydała trzy tomiki poezji – wszystkie napisane po angielsku. Co ciekawe, mimo oddalenia geograficznego i fascynacji innymi kulturami, Dziepółć i jej okolice przewijały się w jej twórczości – jako echo dzieciństwa, źródło tożsamości oraz inspiracja.
Twórczością Liliany Rydzyńskiej zainteresowała się Erwina Dybisz, wchodząca w skład zespołu projektowego „Słownik biograficzny polskich pisarek emigracyjnych 1939-1989” realizowanego przez Uniwersytet Rzeszowski i finansowanego przez Ministerstwo Edukacji i Nauki.
Pani Erwina ponad rok temu rozpoczęła gromadzenie materiałów i informacji na temat Liliany Rydzyńskiej. Ogromną pomoc i wsparcie znalazła wśród mieszkańców Dziepółci.
Z okazji upamiętnienia życia i twórczości tej niezwykłej autorki, w środę 30 kwietnia (rocznica urodzin Liliany Rydzyńskiej) o godz. 12.00 w Publicznej Szkole Podstawowej w Dziepółci odbędzie się spotkanie poświęcone biografii i dorobkowi Liliany Rydzyńskiej pt. „Liliana Rydzyńska. Dotykała kosmosu, pamiętała o korzeniach”. To niepowtarzalna okazja, by poznać historię kobiety, która pisząc o świecie, nigdy nie zapomniała, skąd pochodzi.
Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych poezją, lokalną historią i literackimi ścieżkami pamięci.