W dniach 7 – 8 kwietnia 2025 r. młodzi mężczyźni z terenu gminy Radomsko wezmą udział w kwalifikacji wojskowej. Panowie stawią się przed Powiatową Komisją Lekarską, która oceni ich zdolność do pełnienia służby wojskowej.

 

Plakat informacyjny dot. kwalifikacji wojskowej. Widoczni dwaj mężczyźni

Do kwalifikacji wojskowej wzywa się:

- mężczyzn urodzonych w 2006 roku,

- mężczyzn urodzonych w latach 2001-2005, którzy nie mają określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej,

- kobiety urodzone w latach 1998-2006, które posiadają kwalifikacje przydatne do służby wojskowej i nie stawały jeszcze do kwalifikacji wojskowej, oraz kobiety kończące naukę w roku akademickim 2024/2025 na kierunkach wskazanych w przepisach dotyczących obrony Ojczyzny,

- osoby, które ukończyły 18 lat życia i zgłosiły się ochotniczo do kwalifikacji wojskowej,

- osoby o nieuregulowanym stosunku do służby wojskowej, które w roku kalendarzowym kończą 60 lat życia, jeżeli nie mają określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej i zgłosiły się do kwalifikacji wojskowej.

Co ważne! Osoby udające się na kwalifikację wojskową muszą mieć przy sobie dowód osobisty, dokumenty potwierdzające wykształcenie oraz kwalifikacje oraz dokumentację medyczną z ostatnich 12 miesięcy.

Plakat informacyjny dot. kwalifikacji wojskowej. Widoczni dwaj mężczyźni

W przypadku, braku odpowiednich dokumentów, z których wynika np. wada wzroku czy choroby przewlekłe itd. nie zostanie określona kategoria zdrowia przez Powiatową Komisję Lekarską.

Wyróżnia się cztery kategorie wojskowe:

„A” – zdolny do pracy

„B” – czasowo niezdolny do służby wojskowej (oznacza to przemijające upośledzenie ogólnego stanu zdrowia albo ostre przewlekłe stany chorobowe, które w okresie do 24 miesięcy od dnia badania rokują odzyskanie zdolności do służby wojskowej)

„D” – niezdolny do służby wojskowej w czasie pokoju, z wyjątkiem niektórych stanowisk służbowych przeznaczonych dla terytorialnej służby wojskowej,

„E” – trwale i całkowicie niezdolny do służby wojskowej w czasie pokoju oraz w razie ogłoszenia mobilizacji i w czasie wojny.

Przyznana kategoria zależy od stanu zdrowia kandydata do służby.

Plakat dot. kwalifikacji wojskowej

Po badaniu lekarskim osoba oczekuje na zaświadczenie od przedstawiciela Wojskowego Centrum Rekrutacji i na tym kończy się proces kwalifikacji wojskowej.

Osoba podlegająca kwalifikacji wojskowej po otrzymaniu decyzji ma 14 dni na wniesienie odwołania. Takie odwołanie kieruje się do Powiatowej Komisji Lekarskiej, a ta przekazuje je do odpowiedniej wojewódzkiej komisji lekarskiej.