Katastrofa, która dotknęła rodzinę z miejscowości Ołdrzychowice Kłodzkie, była dla nich niewyobrażalnym ciosem. W ciągu kilku minut żywioł zabrał dorobek ich życia – dom, w którym mieszkali pani Magda, pan Igor i ich 5-letni syn Fabian. Stracili dach nad głową, a zniszczenia, jakie przyniosła powódź, pozbawiły ich niemal wszystkiego. Na szczęście, w tych trudnych chwilach rodzina znalazła schronienie u sióstr zakonnych, które otoczyły ich opieką. Pomoc nie przyszła jednak tylko z ich najbliższego otoczenia.

Mieszkanie po zalaniu. Widoczna grupa osób Grupa osób przechodzi obok zalanego domu

Na apel o pomoc dla rodziny z Ołdrzychowic Kłodzkich odpowiedziała gmina Radomsko. Mieszkańcy, poruszeni tragedią, niezwłocznie zorganizowali pikniki charytatywne. Te odbyły się w sobotę 28 września w miejscowościach Kietlin i Grzebień. Dochód, z wydarzeń ich organizatorzy: Kietlin: KGW „Makowe Panienki, Stowarzyszenie Kobiet Kietlina, OSP w Kietlinie, Rada Rodziców przy PSP w Kietlinie, Grzebień: KGW „Grzebień i Wyczesane” postanowili przeznaczyć na wsparcie poszkodowanych. W akcję włączyło się także sołectwo Florentynów z Gminy Kodrąb.

Wójt Gminy Radomsko dotarł do jednej z poszkodowanych rodzin w Ołdrzychowicach Kłodzkich.  Konkretnie do małżeństwa z 5 – letnim synkiem. Pani Magdzie, Panu Igorowi, Fabianowi i ukochanemu królikowi chłopca wielka woda materialnie zabrała wszystko. Ich niespełna 30 – metrowe mieszkanie zostało doszczętnie zalane. Woda wdarła się do niego na ponad 3 metry.

Powódź trzyosobową rodzinę z Ołdrzychowic Kłodzkich pozbawiła mieszkania. Trudne chwile nie zachwiały natomiast ich miłości i wiary w to, że będzie dobrze.

- Musi być dobrze. Najważniejsze, że mamy siebie, że jesteśmy zdrowi. Powoli, podźwigniemy się z tej tragedii – mówi ze łzami w oczach pani Magda.

Rodzina Pani Magdy „nowy dom” po powodzi znalazła u sióstr zakonnych. Będzie tam mieszkać do czasu aż ich zalane mieszkanie zostanie wyremontowane.

- Mąż skuł tynki, osuszamy mieszkanie, przed nami jednak zima. Remont rozpoczniemy zapewne dopiero na wiosnę – wyjaśnia pani Magda.

Niewielkie mieszkanie po remoncie należy wyposażyć w meble i niezbędne sprzęty. O sprzęt RTV i AGD rodzina pani Magdy nie musi się już martwić. Ten w sobotę (12 października) został do nich dostarczony.

Dwaj mężczyźni podczas rozładunku samochodu Budynek, osoby wchodzą po schodach. Mężczyźni wnoszą do budynku sprzęt AGD

- Chciałbym bardzo podziękować organizatorom pikników, które miały miejsce w Kietlinie i na Grzebieniu oraz sołectwu Florentynów, że dochód z wydarzeń przez nie zorganizowanych zdecydowały się przeznaczyć na pomoc konkretnej rodzinie. Za dar wielkiego serca dziękuję wszystkim uczestnikom pikników, bo to przecież dzięki ich wsparciu finansowemu do rodziny z Ołdrzychowic Kłodzkich dotarła pomoc – mówi Roman Radczyc, wójt Gminy Radomsko.

Tragedia rodziny z Ołdrzychowic Kłodzkich jest przykładem, jak szybko natura może zniszczyć dorobek całego życia. W obliczu tak ogromnych strat, pomoc innych staje się nie tylko wsparciem materialnym, ale przede wszystkim daje nadzieję na odbudowę i powrót do normalności.

Samochód i dwa mężczyźni podczas wyjmowania z niego sprzętu RTV Kobieta, mały chłopiec stoją obok samochodu Kobieta, mężczyzna i mały chłopiec.  Mężczyzna wyciąga z bagażnika samochodu duże pudełko Budynek i grupa osób wchodząca do niego Pomieszczenie, kobieta, duża ilość wody w butelkach Samochód, mężczyźni podczas rozładunku Mężczyzna i chłopiec wchodzą do budynku Grupa osób w mieszkaniu Mężczyzna i kobieta podczas przeglądania dokumentów Grupa osób w pomieszczeniu Mały chłopiec i klatka z królikiem Ulica, widoczny gruz Grupa osób, zagrodzony teren, widoczny gruz Zalane rzeczy na trawniku Zniszczone ogrodzenie Zniszczone ogrodzenie Grupa osób przed zalanym budynkiem Zniszczony budynek Grupa osób przed budynkiem, który został zalany podczas powodzi Mężczyzna, dzieci, worki  paskiem, budynek, który został zalany przez wodę  Grupa osób w pomieszczeniu, które zostało zniszczone w wyniku powodzi   Pomieszczenie zniszczone w wyniku powodzi  Mały chłopiec  Kobieta w pomieszczeniu zniszczonym przez wodę  Budynek zniszczony przez powódź  Budynek zniszczony przez powódź  Powalony słup energetyczny  Zniszczone rzeczy przez powódź leżą na chodniku  Grupa osób idąca obok siebie Rzeczy zniszczone przez powódź: widoczne kanapy, fotele Grupa osób idąca obok siebie Kobieta i mężczyzna idący obok siebie