Zmieniają się czasy. Zmieniają się ludzie. Niezmienne pozostaje ratowanie życia i mienia. Co ważne, liczy się dbanie o historię, kultywowanie tradycji oraz chęć przekazywania jej pokoleniom. Innymi słowy,  96 – letnia historia OSP Strzałków, czyli od 1928 r., po dziś dzień, została zapisana na kartach albumu pn. „OSP Strzałków – Regionalny Dorobek Kultury”. Krótki zarys historii rozwoju jednostki OSP Strzałków"

 

Album "OSP Strzałków - Regionalny Dorobek Kultury. Krótki zarys historii i rozwoju jednostki OSP Strzałków Kobieta i mężczyzna podczas oglądania albumu poświęconego OSP Strzałków

Album pn. „OSP Strzałków – Regionalny Dorobek Kultury. Krótki zarys historii rozwoju jednostki OSP Strzałków" nawiązuje swoją treścią do 96 – letniego  funkcjonowania jednostki.

- W publikacji wspominamy o ważnych wydarzeniach dla naszej jednostki, które miały miejsce na przestrzeni 96 lat jej funkcjonowania. Dzięki tej publikacji, starszym przybliżamy wspomnienia, a młodszym pokazujemy, że pomoc drugiemu człowiekowi jest bezcenna – zauważa MIichał Olczyk, prezes OSP Strzałków. 

Prezes OSP Strzałków, Michał Olczyk Wystawa poświęcona OSP Strzałków

 Przedmiotową publikację, na podstawie zapisów z zasobów archiwalnych OSP „Z kart historii OSP w Strzałkowie…”, kroniki OSP Strzałków, zasobów zdjęciowych członków OSP oraz sprawozdań prezesa i naczelnika jednostki opracowali: Żaneta Bilewicz, Olga Pacak, Michał Olczyk.

Wystawa poświęcona OSP Strzałków Wystawa poświęcona OSP Strzałków Młody mężczyzna trzyma w ręku hełm strażacki Osoby podczas zwiedzania wystawy poświęconej historii OSP Strzałków

Okazją do promocji albumu było spotkanie druhów OSP Strzałków z osobami zainteresowanymi losami jednostki.

Grupa osób podczas spotkania Grupa osób podczas spotkania Grupa osób podczas spotkania Osoby podczas zwiedzania wystawy poświęconej historii OSP Strzałków

W publikacji czytamy m.in. „ (…)  Jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej w Strzałkowie założona została w  roku 1928. Spośród ochotników gotowych do przystąpienia w szeregi OSP, wybrano Prezesa, którym został Stefan Kryński – właściciel majątku Strzałków, skarbnika- Zawadzkiego – rządca majątku, oraz Jerzego Zawadzkiego – sekretarza. Naczelnikiem oddziału został  Franciszek Kaczmarczyk.

Z chwilą założenia OSP przystąpiono do budowy remizy. Z placu szkolnego ścięto topole, z których pozyskano deski i  wybudowano drewnianą remizę, która stała w miejscu dzisiejszej murowanej.

Na tym nie zakończono pracy, należało bowiem wyposażyć jednostkę w odpowiedni na tamte czasy „sprzęt” potrzebny do ratowania ludzkiego mienia oraz samych ludzi. Ochotnicy pamiętali również o symbolach strażackich, które do chwili obecnej mają swoje szczególne miejsce w murach dzisiejszej remizy między innymi obraz ŚW. FLORIANA ufundowany przez Stefana Kryńskiego.

W pierwszych latach na ALARM ochotnicy wyjeżdżali końmi zaprzężonymi do dwóch beczkowozów. Przy gaszeniu pożarów używali sikawki ręcznej. Należy pamiętać, że to dzięki Jerzemu Zawadzkiemu, który dbał o jak najszybsze przygotowanie koni OSP w Strzałkowie otrzymało pochwałę od powiatowego Zarządu Straży Pożarnej w Radomsku.

Strażacy nie byli skupieni tylko i wyłącznie na gaszeniu pożarów, czynnie włączyli  się do pracy przy budowie Szkoły Powszechnej w latach 1937-1939, pomagali również urządzać zabawy i inne imprezy, z których dochód przeznaczono na budowę szkoły.

Lata 1934-1944 to okres okupacji hitlerowskiej, ciężkie czasy, które przeszły nad naszym krajem. Druhowie pełnili dyżury nocne i uratowali wiele ludzi z konspiracji swoimi ostrzeżeniami o nadchodzących łapankach.

Dnia 16 stycznia 1945 roku Strzałków został „wyzwolony” przez wojska Armii  Czerwonej spod okupacji niemieckiej. OSP przystąpiła do energicznej pracy.

W 1950 wybudowano na miejscu drewnianej murowaną remizę. Strażacy sami robili pustaki na budowę, a po cement jeździli do Rudnik k. Częstochowy gdzie zostały zapasy po Niemcach z czasów wojny.  Dzięki ofiarnej pracy strażaków, Zarządu OSP, mieszkańców Strzałkowa została wybudowana remiza, która służyła także młodzieży i szkole, i została nazwana Domem Ludowym.

W roku 1956 dzięki staraniom Zarządu OSP został zakupiony sztandar, który został wykonany przez zakonnice u Świętej Anny. Sztandar ten do końca 2023 roku godnie uczestniczył w życiu ochotników na wszelkich uroczystościach. Z początkiem roku 2024 został poddany renowacji i w chwili obecnej zajmuje honorowe miejsce w gablocie, do użytkowania natomiast została wykonana i poświęcona replika sztandaru OSP.

Rok 1973 był dla jednostki w Strzałkowie przełomowy. 20 maja OSP otrzymała wóz bojowy marki STAR A-26p GSBAM, który w znacznym stopniu ułatwił i przyspieszył walkę z czerwonym kurem.

Dnia 28 maja 1978 lokalni mieszkańcy wraz ze strażakami i zaproszonymi gośćmi świętowała Jubileusz 50-lecia OSP w Strzałkowie, a już rok później  jednostka wraz z młodzieżą z ZMW wykopała i zalała fundamenty pod budowę sklepu, zlewni mleka i rozbudowę remizy. Po 7 latach a dokładnie 28 października 1985 roku zostaje oddana do użytku rozbudowana remiza.  Wszystkie prace związane z budową i rozbudową remizy zostały wykonane w czynie społecznym przez strażaków ochotników.

Marzec 1995 roku, to kolejny przełomowy moment dla  jednostki, która  została włączona do Krajowego Systemu Ratowniczo - Gaśniczego.

Głównym celem KSRG jest zapewnienie ochrony życia, zdrowia, mienia lub środowiska, w ramach działań podejmowanych przez PSP i inne podmioty ratownicze (ze szczególnym uwzględnieniem OSP).

Najważniejszym wydarzeniem roku 2014 było poświęcenie nowo zakupionego samochodu ratowniczo-gaśniczego, które odbyło się podczas 85-lecia istnienia jednostki. Zakupiony wóz bojowy Mercedes Atego otrzymał imię Stefan (na cześć założyciela jednostki Stefana Kryńskiego), zaś ojcem chrzestnym został nasz najstarszy druh Wacław Jaguś.

Działalność jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej to nie tylko ratowanie życia i mienia ludzkiego, to również czynny udział w życiu lokalnej społeczności jak i w życiu parafii Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Strzałkowie. Od początku istnienia jednostki druhowie uczestniczą we wszelkich uroczystościach kościelnych.

 SEKCJA DRONOWA

W roku 2023 rozszerzyliśmy swoją działalność ratowniczą. Za sprawą wstąpienia w nasze szeregi druha Sławomira Stawskiego, który jest właścicielem statków bezzałogowych zaczęliśmy przy jego pomocy zgłębiać temat wykorzystywania dronów w celach ratowniczo-gaśniczych. Uczestnicząc w m.in. pożarach wielkopowierzchniowych zaczęliśmy przekonywać do tego naszych partnerów w działaniach - komendę PSP w Radomsku.

 ROZBUDOWA STRAŻNICY

Wróćmy na chwilę do roku 2020. Oczywiście nie raz mówiliśmy, o tym że nasza strażnica wymaga gruntownego remontu. Bardzo wiele do tej pory druhowie robili własnymi siłami. Natomiast nie zdawaliśmy sobie sprawy, że ktoś nas w końcu wysłucha, potraktuje poważnie.

Jednak stało się. Dzięki staraniom Wójta Romana Radczyca rozbudowa naszej remizy była coraz bliżej, najpierw dzięki przychylności Rady Gminy dostaliśmy wsparcie finansowe z przeznaczeniem na projekt rozbudowy, później wsparcie na samą rozbudowę. Zarówno z budżetu Gminy jak i budżetu Państwa były to rekordowe sumy. Żeby prace budowlane mogły się rozpocząć, a jednocześnie gotowość jednostki była zachowana, my musieliśmy się wyprowadzić na jakiś czas do budynków zlokalizowanych przy zespole szkół rolniczych. Końcówka roku 2022 to czas przeprowadzki, tym samym wytężonej pracy większości druhów. Tam stacjonowaliśmy blisko dwa lata, do 2024. Zarząd jak i pozostali druhowie poświęcili mnóstwo czasu i sił by przeprowadzka w jedną, jak i później, w drugą stronę odbyła się sprawnie.

Podczas prac dokonano odwodnienia budynku, izolacji fundamentów, przebudowy salki szkoleniowej na szatnię i pomieszczenia sanitarne, rozbudowano część garażową o pięć boksów garażowych przedłużając tym samym garaże o blisko 10 metrów, nadbudowano także część nad szatnią gdzie powstała nowa sala szkoleniowa, pomieszczenie zarządu, mały aneks kuchenny oraz łazienki. Nad garażami, przy dużej sali powstał olbrzymi piękny taras. Zmienił się również teren wokół strażnicy – wykonano utwardzenie podłoża, wyłożono je kostką.

24.04.2024 dostaliśmy od Wójta klucze do nowo rozbudowanej remizy. W tym samym dniu wróciliśmy do bazy samochodami oraz niezbędnym sprzętem. Od tego czasu trwały już przygotowania do oficjalnego otwarcia budynku, które nastąpiło 01.06.2024 r. podczas powiatowych obchodów dnia strażaka organizowanych u nas. Było to wielkie święto, na które przybyło blisko 260 zaproszonych gości oraz mieszkańcy Strzałkowa, gminy.

Najważniejszym wydarzeniem było poświęcenie nowego sztandaru OSP Strzałków, gdyż zarząd już wcześniej podjął starania o wykonanie jego repliki i tak w ramach dofinansowania z Urzędu Marszałkowskiego udało nam się zakupić replikę sztandaru. Replika była wykonana przez Studio Haftu Artystycznego z Tarnobrzegu – prace trwały blisko pół roku, kiedy to panie hafciarki wiernie odwzorowały stary sztandar. Na sztandarze jedynie przekształcono orła na orła współczesnego oraz dodano przy roku 1956 (rok nadania sztandaru Jednostce) rok 2024 upamiętniając tym samym rok wykonania repliki oraz wydarzenie otwarcia remizy. Ponadto stary sztandar został oddany paniom do drobnej renowacji, w ramach projektu zakupiono również dwie gabloty na sztandary, tak by zarówno stary jak i nowy sztandar miał należyte warunki przechowywania, oprócz tego zakupiono również gabloty na puchary.

Oczywiście historia OSP Strzałków pisze się dalej.

Od Was kochani Druhowie i drodzy Mieszkańcy zależą kolejne jej karty.

"W pojedynkę możemy zrobić tak mało, razem możemy zrobić tak wiele"

Wydawnictwo współfinansowane z budżetu Samorządu Województwa Łódzkiego.

 

Album przedstawiający historię OSP Strzałków Album przedstawiający historię OSP Strzałków