Narodowe Centrum Kultury ogłasza nabór wniosków w ramach Programu EtnoPolska. EtnoPolska 2025 to aż 12 mln złotych na działania wzmacniające tożsamość kulturową, edukację regionalną oraz popularyzację dziedzictwa – zarówno materialnego, jak i niematerialnego. Program skierowany jest m. in. do KGW i Stowarzyszeń działających na rzecz lokalnej kultury i wspierających jej rozwój.
Nabór wniosków trwa do 16 stycznia 2025 roku. Wnioski składa się wyłącznie w formie elektronicznej. Na etapie naboru nie są wymagane jakiekolwiek dokumenty w formie papierowej. Po zarejestrowaniu konta, logowanie do systemu odbywa się przez numer NIP (Identyfikator) podmiotu.
Program EtnoPolska jest odpowiedzią na potrzeby społeczności lokalnych i regionalnych, dla których ważne jest dziedzictwo odwołujące się do tradycji społecznych, kulturowych i religijnych różnych grup społecznych. Istotnym elementem założeń jest twórcza i kreatywna integracja lokalnych oraz regionalnych środowisk zarówno amatorskich, jak i profesjonalnych, bezpośrednio z odbiorcami działań.
Aktywne uczestnictwo w życiu społeczno-kulturalnym, znajduje swój wyraz w organizowaniu wydarzeń i uczestniczeniu w działaniach grup sformalizowanych oraz nieformalnych. Dzięki funkcjonowaniu zespołów folklorystycznych i regionalnych, grup muzycznych, organizacji zrzeszających członków społeczności lokalnych (w tym m.in. Kół Gospodyń Wiejskich), a także rzemieślników i rękodzielników kultywowane są tradycje lokalne i regionalne stanowiące podstawę budowania aktywnych społeczności. Ich działalność umożliwia przekaz międzypokoleniowy, pełniący funkcję integracyjną i afirmującą lokalne wspólnoty.
Uprawnieni wnioskodawcy
O dofinansowanie w ramach programu mogą się ubiegać, następujące podmioty realizujące zadania zgodne z Rozporządzeniem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z dnia 18 grudnia 2018 roku w sprawie zakresu zadań objętych mecenatem państwa, udzielania dotacji celowej na zadania nim objęte oraz udzielania dofinansowań podmiotom prowadzącym działalność w dziedzinie kultury i ochrony dziedzictwa narodowego, posiadające siedzibę, zakład lub oddział na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, pod warunkiem prowadzenia wyodrębnionej dokumentacji finansowo-księgowej zadania, a w szczególności środków finansowych NCK oraz wydatków dokonywanych z tych środków:
- samorządowe instytucje kultury (z wyłączeniem instytucji współprowadzonych wpisanych w rejestrze instytucji kultury, dla których organizatorem jest Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz instytucji współprowadzonych wpisanych w rejestrze organizatorów samorządowychUwaga, link zostanie otwarty w nowym oknie);
- organizacje pozarządowe;
- koła gospodyń wiejskich (wpisane do Krajowego Rejestru Kół Gospodyń WiejskichUwaga, link zostanie otwarty w nowym oknie, prowadzonego przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa);
- kościoły i związki wyznaniowe oraz ich osoby prawne;
- podmioty prowadzące działalność gospodarczą wpisane do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej lub do Krajowego Rejestru Sądowego.