Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Radomsku zaprasza do udziału w badaniem naukowym „Przemoc domowa wobec kobiet z niepełnosprawnościami” prowadzonym na Uniwersytecie Warszawskim, finansowanym ze środków Narodowego Centrum Nauki.
Badanie polega na przeprowadzeniu wywiadów indywidualnych (online lub osobiście) z kobietami mającymi doświadczenie przemocy.
„Kobiety z niepełnosprawnościami są szczególnie narażone na przemoc. Mogę jej doświadczać częściej, dłużej albo mierzyć się z bardziej dotkliwymi konsekwencjami i innymi formami przemocy niż kobiety bez niepełnosprawności lub niepełnosprawni mężczyźni. Jednocześnie mają utrudniony dostęp do systemu wsparcia.
Przemoc domową rozumiemy wszechstronnie – jako naruszenie osobistego bezpieczeństwa w miejscu, które z założenia ma być bezpieczne. Chcemy dowiedzieć się, jak kobiety z niepełnosprawnościami są traktowane w rodzinach, relacjach partnerskich, przez inne osoby i instytucje, które je wpierają.
Od września 2024 przeprowadzamy wywiady i chcemy zaprosić do nich osoby dorosłe identyfikujące się jako kobiety z niepełnosprawnościami, które mają doświadczenie przemocy.
Jak będzie wyglądał wywiad?
Osoba prowadząca wywiad poprosi Cię o opowiedzenie swojej historii, a następnie – odnosząc się do opowieści – zada kolejne pytania. To Ty decydujesz, o czym chcesz powiedzieć w kontekście tematu badania, co chcesz pogłębić, nie musisz odpowiadać na wszystkie pytania.
Wywiady będę prowadzone przez badaczki mające doświadczenie aktywistyczne i badawcze w obszarze niepełnosprawności.
Odpowiemy na potrzeby dotyczące dostępności, w tym tłumaczenie na PJM. Zapewniamy anonimowość.
Projekt realizowany jest na Uniwersytecie Warszawskim, z uwzględnieniem zasad etycznych i dobrej praktyki badawczej. Wszelkie dane, które pozyskamy zostaną zanonimizowane, wyniki badań nie będą zawierały informacji pozwalających na zidentyfikowanie kogokolwiek. Wyniki analiz zostaną opublikowane w czasopismach naukowych.
Za poświęcony czas przewidywany bon podarunkowy w wysokości 200 zł.
Jeżeli masz jakiekolwiek pytania albo chcesz zgłosić swój udział w badaniu, zapraszamy do kontaktu:
Mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Telefon: Magda: 696 335 385, Agnieszka: 692 024 564” – czytamy w treści zaproszenia.