Projekt pn: „Odnawialne źródła energii w Gminie Radomsko” nr umowy FELD.09.03-IZ.00-0040/23-00 dofinansowany ze środków Unii Europejskiej z Funduszu na Rzecz Sprawiedliwej Transformacji w ramach Programu Regionalnego Fundusze Europejskie dla Łódzkiego 2021-2027.
Projekt obejmuje zakup i montaż instalacji urządzeń OZE do produkcji energii elektrycznej lub cieplnej na potrzeby gospodarstw domowych.
Obejmuje budynki prywatne: instalacje fotowoltaiczne 156 szt., magazyny energii 117 szt., pompy ciepła na potrzeby co i cwu - 104 szt.
Celem głównym projektu jest “Zwiększenie produkcji energii elektrycznej i cieplnej ze źródeł odnawialnych na terenie gminy Radomsko, w celu ochrony obszaru przed skutkami transformacji energetycznej”.
Cele szczegółowe/pośrednie:
- ochrona atmosfery i powierza poprzez instalacje fotowoltaiczne, pompy ciepła,
- ograniczenie zużycia energii pozyskiwanej z kopalnianych surowców energetycznych poprzez budowę instalacji odnawialnych źródeł energii,
- efekt ekologiczny – redukcja CO2 o 39,09%,
- efekt ekologiczny – redukcja TSP (pyły całkowite) o 99,24%,
- efekt ekologiczny – redukcja NOx o 66,01%,
- spadek emisji gazów cieplarnianych o 801,4747 t,
- poprawa efektywności energetycznej obiektów,
- ograniczenie emisji zanieczyszczeń do powietrza odpowiedzialnych oraz emisji gazów cieplarnianych,
- poprawa jakości życia mieszkańców,
- ochrona zdrowia,
- wzrost konkurencyjności gminy,
- poprawa wizerunku gminy,
- osiągnięcie celów UE w kierunku neutralności energetycznej.
Grupą docelową są mieszkańcy gminy Radomsko i obszaru transformacji wymienionego w Planie Sprawiedliwej Transformacji dla Województwa Łódzkiego, w tym pracujące w kompleksie energetycznym Bełchatów, w firmach z grup kapitałowych oraz powiązanych świadczących dla nich usługi tzw. podwykonawcy, dostawcy etc. Realizacja projektu jest zgodna z celami zawartymi z TPST dzięki inwestycji.
Gmina Radomsko leżąca na obszarze transformacji znacząco poprawi swój bilans w zakresie ilości OZE, inwestycja przyczyni się do zmniejszenia ryzyka ubóstwa energetycznego, którym obszar jest zagrożony w wyniku planowanej transformacji kompleksu energetycznego w Bełchatowie. Planowane działania są zgodne z obszarem Przestrzeń w transformacji.
Projekt wpisuje się w cel „Przestrzeń o wysokiej jakości środowiska przyrodniczego oraz krajobrazu, gwarantująca adaptację do zmian klimatu oraz charakteryzująca się dobrą dostępnością komunikacyjną”.
Osiągnięcie celu nastąpi m.in. poprzez przemianę sektora energetycznego, które ma polegać na rozwoju nisko- i zeroemisyjnych źródeł wytwarzania energii w obszarze transformacji, w tym instalacji OZE wraz z magazynami energii.
Projekt przyczyni się do osiągnięcia poniższych wskaźników rezultatu, które będą mieć pozytywny wpływ na gminę i cały obszar.
Rezultaty projektu:
- Ilość wytworzonej energii elektrycznej ze źródeł OZE, [MWh/rok] 1569,3360
- Ilość wytworzonej energii cieplnej ze źródeł OZE, [MWh/rok] 2798,4761
- Szacowana emisja gazów cieplarnianych (tona ekwiwalentu CO2/rok) 801,4747
- Dodatkowa moc zainstalowana odnawialnych źródeł energii [MW] 2,5068
Całkowita wartość projektu: 20 790 700,35 zł. Wysokość dofinansowania ze środków Funduszu na rzecz Sprawiedliwej Transformacji: 17 672 095,29 zł.