Koło Gospodyń Wiejskich w Dziepółci to jedno z najdłużej działających kół gospodyń w gminie Radomsko. Z okazji Dnia Kobiet, w sobotę 15 marca, odbyło się spotkanie, które stało się doskonałą okazją do złożenia życzeń członkiniom koła, przypomnienia historii KGW oraz wspólnego świętowania.

 

Mężczyzna wręcza kwiaty paniom

W wydarzeniu wzięły udział zarówno obecne, jak i byłe członkinie koła, a także zaproszeni goście, w tym sołtys wsi Dziepółć, Jacek Różycki, z małżonką, ks. proboszcz Szczepan Sowa oraz przyjaciel KGW, Czesław Palasz. Panowie Różycki i Palasz złożyli paniom serdeczne życzenia, a także wręczyli symboliczne kwiaty na znak uznania i szacunku dla ich pracy i zaangażowania.

Dwie kobiety stoją obok siebie. Jedna z nich trzyma w ręku białe kartki papieru Dwie kobiety i trzej mężczyźni podczas uroczystości z okazji Dnia Kobiet

Spotkanie rozpoczęło się od powitania zebranych przez prezes KGW Dziepółć, Alicję Wolską.

Cieszę się, że w dzisiejszym spotkaniu uczestniczą również nasze byłe członkinie. To dowód na to, że darzą nas sympatią, pamiętają o kole i nadal śledzą naszą działalność – mówiła Alicja Wolska, dziękując wszystkim za obecność.

 Pięć pań siedzi obok siebie przy stole, na którym znajduje się jedzenie i kwiaty Trzy panie siedzą obok siebie przy stole, na którym znajduje się jedzenie i kwiaty

W trakcie spotkania panowała miła i sympatyczna atmosfera, a rozmowy krążyły wokół przeszłości i teraźniejszości Koła, jak również planów na przyszłość.

 

RYS HISTORYCZNY KGW W DZIEPÓŁCI na podstawie Kroniki Stowarzyszenia Koła Gospodyń Wiejskich w Dziepółci

 Czerwona okładka Kroniki Stowarzyszenia Koła Gospodyń Wiejskich w Dziepółci

Wszystko wskazuje na to, że KGW w Dziepółci zostało założone w 1927 roku. Wówczas Gabriela Obrąpalska organizowała koła gospodyń wiejskich. Jej mąż Jan Obrąpalski, w listopadzie 1927 roku powołał w Dziepółci straż ogniową, a tym samym został jej prezesem.  

O działalności KGW w Dziepółci pisze w książce „Dziepółć – przeszłość jest niedokładna” Beata Anna Symołon. Czytamy w niej m.in., że funkcje przewodniczącej Koła na przestrzeni lat sprawowały: Teresa Gałecka, Edwarda Kempa, Gabriela Gonera, Lucyna Gałecka, Grażyna Pyka.

Ważną datą w działalności KGW w Dziepółci jest 20 lipca 2012 roku. Wówczas odbyło się spotkanie członków – założycieli stowarzyszenia zwykłego „Koła Gospodyń Wiejskich w Dziepółci”, na którym,  członkowie – założyciele dokonali wyboru Zarządu. Prezesem została – Alicja Wolska, wiceprezesem – Marzena Adamowicz, skarbnikiem – Lucyna Kaczmarek, sekretarzem – Małgorzata Palasz

8 sierpnia 2012 roku KGW w Dziepółci zostało zarejestrowane jako stowarzyszenie zwykłe , a tym samym zostało wpisane do ewidencji stowarzyszeń zwykłych.

Kolejna ważna data to 4 stycznia 2024 roku. „Wielką radością napawa nas fakt, że niebawem będziemy się cieszyć własnym lokalem. Jest dziś dzień 4.01.2024 r. , nieśmiałym krokiem wchodzimy do wnętrza. Powoli spełniają się nasze marzenia o własnym kącie na tej ziemi” – zapisano na kartach kroniki. 

Na kartach Kroniki Stowarzyszenia Koła Gospodyń Wiejskich w Dziepółci prowadzonej przez Małgorzatę Palasz opisane są najciekawsze wydarzenia z życia Koła. Zapewne relacja z Dnia Kobiet z 15 marca 2025 roku też znajdzie tam swoje miejsce!

Dwaj panowie stoją obok siebie. Jeden z nich trzyma w ręku bukiet róż Mężczyzna wręcza kobietom róże Mężczyzna wręcza kobietom róże Mężczyzna wręcza kobietom róże Mężczyzna wręcza kobietom doniczkowe kwiaty Mężczyzna wręcza kobietom doniczkowe kwiaty  Mężczyzna wręcza kobietom doniczkowe kwiaty Mężczyzna wręcza kobietom doniczkowe kwiaty Mężczyzna wręcza kobiecie prymulkę (kwiatek w doniczce) Kobieta odbiera od mężczyzny prymulkę (kwiatek w doniczce) Trzy panie siedzą obok siebie Dwie panie siedzą obok siebie przy stole, na którym znajduje się jedzenie i kwiaty Dwie panie siedzą obok siebie Kobieta siedzi przy stole