30 kwietnia 2025 roku w Dziepółci odżyła pamięć o wybitnej poetce emigracyjnej – Lilianie Rydzyńskiej. Tego dnia, dokładnie w rocznicę jej urodzin, odbyło się wyjątkowe spotkanie upamiętniające życie i twórczość literatki urodzonej w Dziepółci. Wydarzenie zatytułowane „Liliana Rydzyńska – dotykała kosmosu, pamiętała o korzeniach” zgromadziło mieszkańców, pasjonatów literatury, przedstawicieli świata nauki i młodzież, by wspólnie uczcić postać, która – mimo emigracji – nigdy nie zapomniała o swojej małej ojczyźnie.
Urodzona w Dziepółci, dzieciństwo i młodość spędziła właśnie tutaj. Późniejsze lata życia Liliana Rydzyńska związała z emigracją, tworząc głównie w Australii.
Spotkanie odbyło się w budynku, który był domem rodzinnym poetki, obecnie przedszkola przy Publicznej Szkole Podstawowej w Dziepółci. Szczególnym momentem wydarzenia była transmisja online, podczas której połączono się z przedstawicielką polonii australijskiej - doktor Bogumiłą Żongołłowicz, poetką, biografką i dokumentalistką, która w ciekawy sposób opowiadała o Lilianie Rydzyńskiej i jej życiu w Sydney.
Połączono się równiez z członkinami zespołu projektowego „Słownik biograficzny polskich pisarek emigracyjnych 1939–1989”, realizowanego przez Uniwersytet Rzeszowski i finansowanego przez Ministerstwo Edukacji i Nauki: profesor Jolantą Pasterską, doktor habilitowaną, profesor Agatą Paliwodą, droktor habilitowaną, profesor Anną Jamrozek - Sową, doktor Krystyną Gielarek-Gorczycą, magister Erwiną Dybisz, które w ramach pracy nad projektem sięgnęły po twórczość Rydzyńskiej.
W wydarzeniu uczestniczyły również uczennice Zespołu Szkół Budowlanych w Bydgoszczy – Lena Hemmerling i Kinga Klamann, które podjęły się interpretacji wybranych wierszy Liliany Rydzyńskiej, prezentując je z wrażliwością i głębokim zrozumieniem.
Na miejscu w Dziepółci obecni byli także mieszkańcy, którzy osobiście znali poetkę. Ich wspomnienia nadały spotkaniu niezwykle wzruszający i autentyczny wymiar. Wśród zaproszonych gości znaleźli się m.in. dyrektor Muzeum Regionalnego w Radomsku Małgorzata Borek oraz prezes Polskiego Towarzystwa Historycznego, oddział w Radomsku, Tomasz Nowak. Wszystkich serdecznie powitał wójt gminy Radomsko Roman Radczyc.
Było to niezwykle wartościowe spotkanie – pełne wspomnień, poezji i lokalnej dumy. Dziepółć udowodniła, że potrafi pielęgnować pamięć o swojej poetce. Nie każda miejscowość może poszczycić się tak wybitną postacią – tym bardziej cieszy fakt, że mieszkańcy Dziepółci potrafią docenić i przekazać dalej jej dorobek literacki oraz historię życia.