Podsumowanie minionego roku, plany na nowy, omówienie pracy i aktualnych działań jednostki – to główne tematy walnego zebrania sprawozdawczego Ochotniczej Straży Pożarnej w Strzałkowie. W spotkaniu uczestniczył m.in. wójt Gminy Radomsko - Roman Radczyc i komendant powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Radomsku - st. bryg. Mariusz Wojcieszko.

Trzech mężczyzna w strojach strażaków Mężczyźni podczas spotkania ze strażakami

W walnym zebraniu OSP Strzałków oprócz czynnych strażaków, zebrali się druhowie emeryci, wśród nich dh Tadeusz Łatacz - prezes honorowy OSP Strzałków oraz członkowie Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej.

Trzech mężczyzn w mundurach Trzech mężczyzn - jeden z nich stoi i przemawia
W zebraniu uczestniczyli również zaproszeni goście w osobach: wójta Gminy Radomsko, Romana Radczyca, komendanta powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Radomsku st. bryg. Mariusza Wojcieszko, wiceprezesa Zarządu Powiatowego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych dh Jerzego Braszczyńskiego, prezesa Oddziału Gminnego Związku OSP RP dh Wojciecha Łuszczyńskiego, komendanta gminnego dh Tomasza Wieczorka.

Po przedstawieniu sprawozdań z działalności, finansowego i komisji rewizyjnej zebrani na sali druhny i druhowie jednogłośnie udzielili zarządowi absolutorium za rok sprawozdawczy. Pozytywnie odnieśli się również do przedstawionego planu działalności na rok bieżący.

Jednostka OSP Strzałków obecnie liczy 34 druhów uprawnionych do udziału w akcjach ratowniczo-gaśniczych. W 2023 r. jednostka wyjeżdżała 75 razy do zdarzeń, co było, trzecim wynikiem w powiecie radomszczańskim. Warte podkreślenia jest to, iż na stanie OSP Strzałków jest dron termowizyjny.

- Nasza jednostka została włączona do plutonu specjalnego WOO jako sekcja dronowa. Jest to jedyna taka sekcja w naszym województwie – zauważa prezes OSP Strzałków, Michał Olczyk.

- Nasi strażacy i nasz dron został wykorzystany w kwietniu tego roku m.in. w akcji poszukiwawczej w powiecie sieradzkim, gdzie w terenie bagnistym zagubiło się dwóch nastolatków. W dużej mierze, dzięki pomocy naszego drona udało się odnaleźć zaginionych chłopców – podkreśla naczelnik OSP Strzałów, Marcin Majchrzak.

Akcje ratowniczo – gaśnicze, w których OSP Strzałków w 2023 r. brała udział to priorytet w funkcjonowaniu jednostki. Niemniej jednak na uwagę zasługuje to, iż w minionym roku druhny i  druhowie byli pochłonięci rozbudową strażnicy.

- W końcówce 2022 r. i całym 2023 r. dominującym tematem, który pochłonął nas wszystkich była rozbudowa strażnicy. Nie było chyba dnia, a już na pewno tygodnia, gdzie nie były poruszane kwestie budowy. Ciągłe konsultacje odbywały się z wójtem i pracownikami naszej gminy – mówił prezes Michał Olczyk.

OSP Strzałków angażuje się również w akcje społeczne. Druhów widać w gminnych szkołach, gdzie przeprowadzają akcje profilaktyczne. Przykładem jest akcja organizowana przez KP PSP w Radomsku pod nazwą „Czad i ogień”. Jednostka nie odmawia uczestnictwa w festynach i piknikach. We wrześniu uczestniczyła w pikniku rodzinnym Family Day, organizowanym przez Whirpool.

Na uwagę - co zostało podkreślone podczas zebrania – zasługuje fakt zaangażowania się OSP Strzałków w inicjatywę zbiórki elektrośmieci i złomu. Akcja zakończyła się sukcesem. OSP Strzałków uzyskała z tego tytułu 10 500 zł.

- Gratuluję i doceniam. Druhny i druhowie OSP Strzałków, jesteście zawsze tam, gdzie powinniście być – stwierdził wiceprezes Zarządu Powiatowego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych dh Jerzy Braszczyński.

Dwóch mężczyzn. Moment przekazania gratulacji Trzech mężczyzn w mundurach. Jeden z nich stawie na stole dyplom

Słowa uznania dla OSP Strzałków padły również z ust komendanta powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Radomsku oraz wójta Gminy Radomsko.

- To piękne widzieć jak ochotnicy poświęcają swój wolny czas na rzecz innych. Ta służba to Wasz czas, poświecenie, które dajecie tym, którzy tego potrzebują. Gotowość do działania jest fundamentem bezpieczeństwa jednostki – mówił komendant powiatowy PSP w Radomsku, st. bryg. Mariusz Wojcieszko.

- Dziękuję za Waszą odwagę, poświęcenie i gotowość do działania. Jesteście bohaterami, którzy w obliczu zagrożenia, niosą nadzieję i bezpieczeństwo – podsumował wójt Gminy Radomsko, Roman Radczyc.

Czterech mężczyzna. Jeden z nich przemawia Trzech mężczyzn. Jeden z nich przemawia

Dwóch mężczyzn w strażackich mundurach. Obok nich siedzi chłopiec  Strażacy w mundurach Strażacy w mundurach Strażacy w mundurach Druhowie OSP Strzałków Strażacy i adepci pożarnictwa Czterech mężczyzn siedzących za stołem   Dwóch mężczyzn i dwie kobiety. Osoby te siedzą za stołem Trzy kobiety w mundurach strażackich Grupa osób podczas spotkania. Osoby siedzą przy stole Grupa mężczyzn siedzących przy stole i przysłuchujących się rozmowie Trzech mężczyzn w mundurach strażaków Wójt Gminy Radomsko gratuluje druhom OSP Strzałków wyników osiągniętych w 2023 r. Nowa strażnica OSP Strzałków